„Cuánto tiempo” a nie „cuántos años”

"Cuánto tiempo" a nie "cuántos años"
Frida kiedy ją adoptowaliśmy

Mieszkając w Hiszpanii, otoczona Hiszpanami, nauka języka hiszpańskiego nigdy nie ma końca. Zawsze pojawi się coś czego jeszcze nie wiesz, inne zastosowanie znanego Ci już wyrazu czy słówka związane tylko z jednym tematem, którego wcześniej nie miałaś okazji poznać ani potrzeby użyć. Zapraszam do przeczytania: Cuánto tiempo” a nie „Cuántos años„.

W styczniu 2020 roku zaadoptowaliśmy szczeniaka Jack Russell Terrier. Od tego czasu poznaję mnóstwo nowego słownictwa związanego z psimi karmami, weterynarzami, zabawkami, etc., a wyprowadzając mojego zwierzaka mogę zapoznać wielu innych właścicieli psów.

To co najbardziej mnie zaskoczyło podczas jednej z takich, krótkich hiszpańskich zagadywanek to pytanie o wiek psa. W trakcie jednego z pierwszych spacerów z Fridą zapytałam właścicielki warczącego na moją suczkę szpica: Cuántos años tiene?. Pani oczywiście grzecznie odpowiedziała, ale jak tylko się oddaliliśmy mój narzeczony Hiszpan poprawił mnieCuánto tiempo” a nie „cuántos años. Zdziwiło mnie to niesamowicie jednak miało sens. Pytając o AÑOS (lata) zakaładamy, że pies ma już kilka lat, a przecież może mieć zaledwie kilka miesięcy.

Fakt, że wyrażenie było dla mnie zaskoczeniem, sprawił, że dość szybko je zapamiętałam, jednak gdyby to nie miało miejsca, moi sąsiedzi i inni właściciele psów do dziś dbają o moją pamięć, ciągle zadając mi właśnie to pytanie, tak popularne wśród miłośników zwierząt.

Pamiętajcie!
Jeśli chodzi o zwierzęta, to nie pytamy
„Cuántos años tiene?” tylko „Cuánto tiempo tiene?”.

Taką ciekawostką językową podzieliłam się od razu na moim Instagramie, gdzie jedna z Was zapytała mnie o poprawną odpowiedź w sprawie wieku pieska.

– I wtedy odpowiadamy np. tiene 5 tiempos?

– Sprytne pytanie! 😉 Odpowiadamy w miesiącach lub latach. Frida tiene 20 meses/casi 2 años.

W tym momencie warto też wspomnieć, że o wiek niemowlaków pytamy w dokładnie ten sam sposób. Używając TIEMPO a nie AÑOS. Za to kobietę w ciąży można zapytać tak: ¿de cuánto estás?.

Tym razem moi obserwatorzy na Instagramie również nie zawiedli i zadali sensowne pytanie:

– To CUÁNTO tutaj co do kobiet zawsze będzie jakby w liczbie pojedyńczej? Bo jak odpowiemy w miesiącach to byśmy użyli DE CUÁNTOS?

– Oprócz skrótowego „De cuánto (tiempo) estás?” można użyć jeszcze miesięcznej wersji „De cuántos meses estás?„. Uwielbiam takie pytania!

Na takie i inne pytania odpowiadam z przyjemnością na moim Instagramie: @hispanuspl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *