37 rzeczy, które warto zrobić w Madrycie

Po liceum, zanim wybrałam się na studia, przeprowadziłam się do Madrytu, mieszkałam w nim 2 lata i od tego czasu ciągle wracam. Pokochałam to miasto i korzystałam z niego (i z mojej młodości) ile tylko się dało. Marzę, by posiadać tam jakieś małe mieszkanko i wpadać kiedy chcę. Na szczęście, zostawiłam tam moje serce w bardzo dobrych rękach moich przyjaciół, także wpadam z wizytą, kiedy tylko zdrowie i praca na to pozwalają.

W grudniu 2022 roku nie tylko odwiedziłam to moje ulubione miejsce na ziemi, ale też w końcu miałam możliwość pokazać je mojemu mężowi. Dzięki temu, znów miałam okazję spojrzeć na to miasto z turystycznego punktu widzenia, co pozwoliło mi stworzyć dla Was moją subiektywną listę rzeczy, które warto zrobić w Madrycie37 rzeczy, które warto zrobić w Madrycie.

🚩Na samym początku chciałabym poinformować o zjawisku, na które warto uważać w centrum Madrytu. Tak jak w każdym turystycznym miejscu, są ludzie, którzy będą chcieli Was naciągnąć, oszukać, etc. W okolicach placu Puerta del Sol można spotkać cygańskie kobiety, które rozdają gałązki rozmarynu „za darmo”. Jeśli nie chcecie płatnego „wróżenia” z rąk to nie podejmujcie kontaktu z tymi osobami. Nie przestraszcie się, jak odmówicie, bo często poleci za Wami wiązanka z „klątwą”.

37 rzeczy, które warto zrobić w Madrycie

1. Przejechać się metrem, choć myślę, że to nieunikniony plan przy zwiedzaniu stolicy Hiszpanii. Jeździłam nim codziennie min. 2 godziny i zakochałam się w nim, nie wiem dlaczego. Jest jak podziemne miasto, dzięki któremu przeczytałam wiele książek. Najtańszy bilet na metro kosztuje 1,5€.

2. Zobaczyć pomnik el Oso y el Madroño na placu la Puerta del Sol. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście i jeden z głównych punktów spotkań. Rzeźba przedstawia niedźwiedzia podnoszącego się, aby zebrać owoce z drzewa madroño. Drzewo madrono jest rośliną endemiczną, która rośnie tylko w niektórych regionach Hiszpanii, w tym w Madrycie. Natomiast niedźwiedź, którego nie ma w Madrycie, był kiedyś częstym widokiem w górskich rejonach Hiszpanii. Co ciekawe, to w rzeczywistości la Osa, czyli niedźwiedzica, a nie niedźwiedź.

3. Na tym samym placu, przy budynku Real Casa de Correos, znajduje się płyta Kilómetro Cero (nowa od kwietnia 2023 roku). To punkt zerowy wszystkich dróg w Hiszpanii.

4. La Mallorquina to słynna cukiernia i kawiarnia zlokalizowana na tym samym placu (kierunek calle Mayor). Założona w 1894 roku, jest jednym z najstarszych sklepów w Madrycie.

5. Podążając tą ulicą (calle Mayor) szybko trafimy na Museo de Jamón. Choć nazywa się „muzeum”, nie jest to muzeum w tradycyjnym sensie, a raczej sieć sklepów mięsnych i barów, które oferują szeroki wybór przekąsek, kanapek i dań z mięsa wieprzowego. Niektóre z nich są czynne całą dobę. Jeśli jeszcze nigdy nie próbowało się hiszpańskiej szynki, warto sięgnąć po bocadillo de jamón (1,8€).

6. Dalej w temacie jedzenia. Podążając calle Mayor, skręcamy w calle de los Coloreros, na jej końcu znajduje się Chocolatería San Ginés. Założona w 1894 roku. Jest jednym z najstarszych sklepów cukierniczych w Madrycie i jest znana ze swojej gorącej czekolady i churros. Zainteresowanie tym miejscem jest tak duże, że lokal został poszerzony, aby usiąć w autentycznym lokalu, upewnij się, aby trafić do tego, którego wejście jest od Pasadizo de San Ginés. Miejsce otwarte jest całą dobę. Filiżanka gorącej czekolady z 6 churrosami kosztuje 5,5€.

7. Odwiedzić piękny plac Plaza Mayor, gdzie można podziwiać zabytkową architekturę. Został zbudowany w XVII wieku i początkowo służył jako rynek miejski. Obecnie odbywają się tam różnego rodzaju wydarzenia, takie jak koncerty, wystawy i festiwale. Wokół placu znajduje się wiele restauracji, kawiarni i sklepów z pamiątkami.

8. Wychodząc z Plaza Mayor, przez jedno z siedmiu łuków, na ulicę Botoneras, trafiamy na Bar La Campana, którym warto spróbować bocadillo de calamares. To popularne danie kuchni madryckiej, które składa się z bułki i smażonych w głębokim oleju kalamarów pokrojonych w paski. Cena takiej kanapki to 4€.

9. Zobaczyć (chociaż z zewnątrz) najstarszą restaurację w Madrycie (1725r.). Restauracja Botín była ulubionym miejscem Ernesta Hemingwaya, który wielokrotnie jadł tam i opisał ją w swoich książkach. Jednym z najbardziej znanych i popularnych dań w restauracji jest cochinillo asado, czyli pieczony prosiak, a także cordero asado, czyli pieczona jagnięcina.

10. Wejść do Mercado San Miguel. To historyczny, odrestaurowany budynek, który został przekształcony w elegancki rynek gastronomiczny, z różnorodnymi straganami i sklepami oferującymi owoce, warzywa, mięso, owoce morza, wina i sery.

11. Ulicę dalej (calle del Codo) znajduje się Convento de las Carboneras, klasztor karmelitanek bosych. W klasztorze, oprócz czci religijnej, siostry prowadzą produkcję różnych, tradycyjnych, hiszpańskich ciasteczek. Jako, że to zakon klauzurowy, siostry posługują się obrotowymi drzwiczkami z półką, na której należy położyć pieniądze (jest tam cennik), a w zamian pojawią się ciasteczka. Np. te o smaku pomarańczowym (naranjines) kosztują 11€ za pół kilograma.

12. Podziwiać z zewnątrz, wewnątrz albo z góry (wejście na taras widokowy) Catedral de Santa María la Real de la Almudena. Jest to jedna z najważniejszych świątyń w Hiszpanii i jedyna katedra, która została zbudowana w ciągu ostatnich 100 lat. Łączy w sobie różne style architektoniczne, od neoklasycyzmu i neogotyku po styl współczesny.

13. Na przeciwko niej znajduje się Palacio Real, Pałac Królewski jeden z największych pałaców w Europie. Pałac ma ponad 3 400 pokoji, z których wiele jest dostępnych do zwiedzania, a w jego wnętrzach znajduje się wiele dzieł sztuki i zabytkowych mebli. Bezpłatne wejście jest od poniedziałku do czwartku od 17:00 do 19:00 (16:00 do 18:00 w zimie).

14. Przy ładnej pogodzie warto przejść się po pałacowych parkach: Jardines de Sabatini i Campo del Moro.

15. Odwiedzić Templo de Debod. To starożytny egipski świątynny kompleks, który został przeniesiony z Egiptu do Madrytu w 1968 roku jako podarunek od rządu egipskiego za pomoc przy ochronie zabytków podczas budowy tamy Asuan. Świątynia pochodzi z II wieku p.n.e. i jest dedykowana bogu Ammonowi. Można zwiedzać w środku za darmo, choć często są jakieś problemy techniczne, przez co bywa zamknięte. Mimo wszystko, warto zobaczyć świątynie chociażby z zewnątrz, znajduje się na na wzgórzu Parku de la Montaña, skąd są piękne widoki, zwłaszcza o zachodzie.

16. Przejechać się kolejką linową Teleférico do parku Casa de Campo, która oferuje piękne widoki na miasto. Cena w dwie strony 6€.

17. Przejść się po placu Plaza de España. Plac zajmuje powierzchnię około 36 900 metrów kwadratowych i jest jednym z największych placów w Europie. Na środku placu znajduje się duży pomnik Miguela de Cervantesa, słynnego hiszpańskiego pisarza, autora Don Kichota. Niedawno plac był przerabiany, by ułatwić tam organizację wydarzeń kulturowych.

18. Podchodzimy lekko pod górkę i spacerujemy słynną ulicą Gran Vía. Znana jest ze swojej architektury, która obejmuje wiele budynków z początku XX wieku w stylu art deco i modernistycznym.

37 rzeczy, które warto zrobić w Madrycie

19. Docieramy do placu Callao. To popularny punkt spotkań i turystyczna atrakcja, ze względu na bliskość wielu sklepów, kawiarni, restauracji, teatrów i kin. Znajduje się tam również jedno z najbardziej znanych kin w MadrycieCine Callao, które często pełni rolę miejsca premier filmowych.

20. Na tym samym placu znajduje się dom towarowy El Corte Inglés. Na jego dziewiątym piętrze (winda i ruchome schody) znajdują się restauracje i punkt widokowy. Aby na niego wejść nie trzeba korzystać z restauracji. To najlepszy punkt widokowy na plac Callao i Gran Víę.

21. Zaraz blisko jest sklep Uniqlo, ale to nie o niego chodzi, a o sam budynek w którym się mieści. Został on zbudowany w stylu art deco w latach 20. XX wieku i ma charakterystyczne, zdobione fasady. Przez wiele lat budynek był wykorzystywany jako kino i teatr, a następnie został odnowiony i zaadaptowany na potrzeby sklepu. Zawsze polecam to miejsce wszystkim, będącym w okolicy.

22. Spacerując dalej po Gran Vía na skrzyżowaniu z calle Alcalá stoi piękny budynek Metrópolis. Na szczycie znajduje się posąg Nike, która trzyma w ręce palmę zwycięstwa, a po bokach znajdują się dwa posągi symbolizujące postęp i handel. Edificio Metrópolis jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Madrytu i często pojawia się na pocztówkach.

23. Zobaczyć spektakularny widok z tarasu na dachu Círculo de Bellas Artes. To jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych w Madrycie. Została założona w 1880 roku i od tego czasu pełniła ważną rolę w promowaniu sztuki i kultury. Wstęp na dach i zwiedzanie kosztuje 5€.

37 rzeczy, które warto zrobić w Madrycie

24. …albo zobaczyć spektakularny widok z tarasu na dachu Palacio de Cibeles. Budynek ten był pierwotnie znany jako Palacio de Comunicaciones, a od 2011 roku nosi nazwę Palacio de Cibeles na cześć fontanny Cibeles, która znajduje się przed budynkiem. Palacio de Cibeles został zbudowany w latach 1907-1919 w stylu neobarokowym jako centrum telekomunikacyjne i pocztowe. Jego fasada zdobiona jest licznymi rzeźbami, a jego wnętrze zawiera wiele pięknych pomieszczeń, w tym urocze patio, galerię sztuki, salę wystawową i restaurację. Wstęp na punkt widokowy 3€.

25. Idziemy dalej calle Alcalá, docieramy do Puerta de Alcalá, jednej z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych budowli w Madrycie. Jest to brama miejska, zbudowana w latach 1769-1778, na polecenie króla Karola III. Brama składa się z pięciu łuków i dwóch wież, które są połączone ozdobnymi łańcuchami i rzeźbami. Cała konstrukcja wykonana jest z kamienia i cegły, a jej styl nawiązuje do antycznych rzymskich bram triumfalnych.

26. Stąd widać już park Retiro (ok. 125 hektarów). Park Retiro jest popularnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców Madrytu i turystów. Ludzie przychodzą tam, aby odpocząć, pobiegać, zagrać w piłkę nożną lub koszykówkę, pojeździć na rowerze, podziwiać piękne widoki i zabytki. W parku odbywają się także różnego rodzaju wydarzenia kulturowe. Polecam szczególnie zwrócić uwagę na: Pomnik Alfonsa XII przy stawie z łódkami, Pałac Kryształowy, Rosaleda – ogród różany (najlepiej maj-czerwiec), Jardín del Parterre.

27. Zobaczyć zieloną oazę w środku dworca Atocha. To piękny tropikalny ogród z palmami, stawami i kolorowymi rybami, który stanowi przyjemne miejsce do odpoczynku i relaksu dla pasażerów. Kiedyś było tam wiele żółwi, jednak ze względu na brak możliwości utrzymania dla nich odpowiednich warunków, wywieziono je.

28. Zwiedzić słynne Muzeum Prado i podziwiać prace mistrzów takich jak Velázquez, Goya czy Rubens. To jedno z najważniejszych muzeów sztuki na świecie i największe muzeum w Hiszpanii. Warto zakupić bilety online z wyprzedzeniem. Przy zakupie biletów dostaniesz na telefon mapę muzea, jest ważna ponieważ miejsce jest ogromne i skomplikowane. Jednak polecam zaopatrzeć się w darmową papierową wersję mapy. Na terenie muzeum jest całkowity zakaz robienia zdjęć i bardzo pilnuje się każdego, kto korzysta z telefonu. Od poniedziałku do soboty wstęp do Prado jest darmowy od godziny 18:00 do 20:00, a w niedziele i święta od 17:00 do 19:00. Jednak należy pamiętać, że przed rozpoczęciem darmowego okienka często tworzą się długie kolejki.

29. Zobaczyć rondo-fontannę Neptuna. Jest często wykorzystywana do obchodów sportowych, zwłaszcza piłkarskich, jako miejsce, gdzie drużyna Atlético de Madrid prezentuje swoje trofea. Nie jest może jakaś spektakularna, ale znajduje się przy wejściu do Museo de Prado, także warto rzucić na nią okiem.

30. Przyjrzeć się Congreso de los Diputados, czyli budynkowi hiszpańskiego parlamentu. Jest uważany za jedno z najważniejszych zabytków architektury XIX wieku w Madrycie. Przed wejściem do budynku, po dwóch stronach stoją dwa duże lwy symbolizujące siłę i władzę.

31. Spróbować fiołkowych cukierków z La Violeta. Firma ta powstała w 1915 roku i od tamtej pory słynie z produkcji ręcznie robionych słodyczy. Są one wytwarzane z naturalnych składników i nie zawierają sztucznych barwników ani konserwantów. Ich receptura i sposób produkcji nigdy nie uległy zmianie, co sprawia, że są one uważane za kawałek historii Madrytu.

32. Jak mówimy o jedzeniu… Jeśli jesteś pierwszy raz w Hiszpaniii to polecam spróbować: sangría, tortilla i cocido madrileño. W skrócie: sangría to czerwone wino z owocami, tortilla to placek ziemniaczany, a cocido madrileño to gulasz z ciecierzycą, ziemniakami, etc. Serdecznie rekomenduję moją ulubioną tawernę La Tía Cebolla.

33. Zrobić zakupy na targu El Rastro, który odbywa się co niedzielę w dzielnicy La Latina. Na Rastro można znaleźć praktycznie wszystko, od ubrań i butów po biżuterię, płyty CD, książki, meble, sztukę, antyki. Targ jest również znanym miejscem, gdzie można kupić tradycyjne hiszpańskie wyroby, takie jak skórzane torebki, ręcznie robione kosze czy ceramiki.

34. Spacerować po Madrid Río. To park i rekreacyjna strefa nad rzeką Manzanares. Powstała w wyniku rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Została otwarta w 2011 roku i zajmuje około 120 hektarów powierzchni i biegnie wzdłuż rzeki na długości około 10 km. Madrid Río oferuje wiele atrakcji, takich jak ścieżki rowerowe, place zabaw, fontanny, alejki spacerowe, ogród botaniczny, tarasy widokowe, kawiarnie i restauracje.

35. Podziwiać piękne mozaiki i rzeźby w Muzeum Sorolla. To muzeum sztuki poświęcone życiu i twórczości Joaquína Sorolli, hiszpańskiego malarza, który słynął ze swojego mistrzostwa w malarstwie impresjonistycznym i postimpresjonistycznym. Muzeum znajduje się w willi, w której mieszkał i pracował Sorolla. Wejście kosztuje 3€.

36. Zwiedzić Muzeum Archeologiczne, które prezentuje historię Hiszpanii i cywilizacji rzymskiej. Znajduje się ono w imponującym neoklasycystycznym budynku z XIXw. To tam znajduje się np. Dama de Elche. Wejście kosztuje 3€.

37. Wejść do Casa de México. To instytucja kulturalna i dyplomatyczna Meksyku. Jej celem jest promocja meksykańskiej kultury, historii i sztuki w Hiszpanii oraz nawiązanie i utrzymanie relacji między Meksykiem a Hiszpanią. Organizowane są tam wystawy sztuki, projekcje filmów, koncerty, spotkania i debaty, a także różnego rodzaju warsztaty i kursy. Ogólnie wejście jest darmowe, niektóre wydarzenia są płatne.

Podsumowując, chciałbym podkreślić, że Madryt to miasto pełne życia i niezwykłych atrakcji, które z pewnością warto odwiedzić. Moja subiektywna lista 37 rzeczy, które warto zrobić w Madrycie, opiera się na moich osobistych doświadczeniach. To tylko mały wycinek tego, co miasto ma do zaoferowania.

Można tam odkrywać wiele skarbów, takich jak słynne muzea, piękne parki i zabytki architektoniczne. Ale co sprawia, że to miasto jest tak wyjątkowe, to przede wszystkim jego przyjazna atmosfera i ludzie. Spotkasz tu ludzi z różnych kultur i narodowości, którzy są otwarci i chętni do pomocy.

Posty i historie to moja najczęstsza forma komunikacji, to właśnie tam publikuję najwięcej i najczęściej. Zapraszam serdecznie na mój profil @hispanuspl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *