Krew i wino Sangría · co mają wspólnego?

Samo połączenie słów KREW i WINO Sangría w jednym zdaniu uruchamia naszą wyobraźnie. Jakby jednak u kogoś nie zadziałało, dołączam małą grafikę 😀

czerwone wino sangría i krew to samo pochodzenie
Instagram: @hispanuspl

Krew i wino sangría… Co mają wspólnego?

Sangría to wino z napojem gazowanym (przeważnie pomarańczowa Fanta, Gaseosa), kawałkami owoców (pomarańcze, cytryny, brzoskwinie), lodem i odrobiną wódki i cukru.

Nazwa trunku pochodzi od słowa „krew”, la sangre, ponieważ przypomina ją swoim kolorem. Co ciekawe, słowo „krwawienie” w języku hiszpańskim brzmi dokładnie tak samo, la sangría.

W słowniku Hiszpańskiej Akademii Królewskiej (Real Academia Española) oprócz tych dwóch wyjaśnień znajdziemy jeszcze jedno związane z krwią…

hiszpański nauka książka e-book

Uwaga! Zagadka wszech czasów rozwiązana! Kto nie zastanawiał się kiedykolwiek jak nazywa się wewnętrzna strona łokcia?! W języku hiszpańskim mają na to odpowiedź: jest to właśnie la sangría. Podejrzewam, że z powodu często widocznych żył w tym miejscu. (Swoją drogą, nadal nie wiem jak to się nazywa po polsku. Ktoś? Coś? Pomóżcie!)

Reasumując: la sangría to

  • napój alkoholowy
  • krwawienie
  • wewnętrzna część łokcia

Hiszpańska wskazówka!

Sangrię przeważnie można zamówić w dużych ilościach, podawana jest wtedy w dzbanie a nie w szklance. Bardzo często ta opcja z dzbanem jest korzystniejsza, ponieważ zawsze jest tam dużo lodu i wiele owoców.

Jak zamówić la sangría?

  • una jarra de sangría, por favor – dzban sangrii, proszę
  • un vaso de sangría, por favor – szkalnkę sangrii, proszę

Co mają wspólnego krew i wino Sangría? Kolor!


hiszpański nauka książka e-book

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *